SON DAKİKA

Kirazlı Kör Ailesi'nin 'KÖR TALİHİ' (Videolu)
Kiraz’a bağlı Kaleköy Mahallesinde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan İbrahim Kör, eşi ve iki kızını maddi imkansızlıklardan ötürü tedavi ettiremediğini söyledi. Çaresiz baba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve önceki başbakan Binali Yıldırım'a seslenerek yardım istedi.İbrahim Kör’un 20 yaşındaki büyük kızı Fadime Kör’un, ilk kez 5 yaşında kendisini rahatsızlığı ile alakalı olarak teşhis konulabilmiş değil. Kör ailesinin küçük kızları Ümmühan Kör ise 6 yaşından bu yana çene kemiği rahatsızlığı nedeniyle yemek yerken bile güçlük çekiyor.

İKİ KIZLARININ İKİSİ DE HASTA

5 yaşındayken kolunun şişmesi ile başlayan rahatsızlığının ardından okul öğretmenlerinin de girişimiyle ameliyat olan Fadime Kör’un, önceden yaşadığı doğrulma güçlüğü şikayetinde düzelme yaşanırken, kolundaki şişlik ise halen devam etmekte.

BİR TÜRLÜ DOĞRU TEŞHİS KONULAMADI

2 yıl kadar romatizma tedavisi gören Fadime Kör’un şikayeti ile akalı olarak o dönem tanı konulamadı. Daha sonrasında Behçet Hastalığı tanısı koyulan Fadime Kör, 5-6 yıl boyunca Behçet Hastalığı tedavisi görse de, sonrasında rahatsızlığının Behçet Hastalığı da olmadığı söylendi.

Omuriliğinde eğrilme meydana gelen Fadime Kör için Ege Üniversitesi’ne başvurarak tedavi arayan aileye, tedaviye başlanabilmesi için 3-4 yıl geçmesi gerektiği ve kendilerine haber verileceği söylenmiş. Baba İbrahim Kör, kızlarının sağlığına kavuşabilmesi için halen Ege Üniversitesinden gelecek haberi beklediklerini bildirdi.YİNE DE KIZLARINI OKUTMAYI İHMAL ETMİYORLAR

Tüm bunların yanında, evlatlarının geleceği için kaygılanan anne ve baba Kör çifti, varlarını yoklarını ortaya koyarak kızlarını Manisa Sarıgöl Celal Bayar Üniversitesi Tapu ve Kadastro bölümünde okutmaya devam ediyorlar.

PARASIZLIKTAN ANKARA'YA GİDEMEDİLER

Kör ailesinin çilesi büyük kızları Fadime Kör’un rahatsızlığı ile bitmiyor. Küçük kızları Ümmühan Kör’un 6 yaşındayken kendisini ilk kez gösteren çene kemiği rahatsızlığı sebebiyle, küçük yaşta kullandığı antibiyotikler böreklerine zarar vermiş. Antibiyotik tedavisi yarıda kesilip, hasar görmüş olan böbreklerin tedavisine başlanıldığı sırada bu kez de ‘keratit’ hastalığına yakalanan talihsiz gencin Ankara’da tedavi olması gerektiğini söyleyen baba İbrahim Kör, “Maddi imkansızlıklardan ötürü Ankara’ya gidemedik” dedi.ANNE ŞENAY KÖR, KANSER İLE MÜCADELE EDİYOR

Öte yandan, 2 kızlarının rahatsızlıkları ile mücadele eden İbrahim Kör, eşi Şenay Kör’e 4 farklı noktadan bel fıtığı ve bel kayması sebebiyle ameliyat yapılarak platin protezi takılması gerektiğini ifade etti. Anne Şenay Kör, aynı zamanda tiroid kanseri ile mücadele ediyor.

YEŞİL KARTTAN BAĞ-KUR'A GEÇTİ AMA ÇARE OLMADI

Tüm bu rahatsızlıklara dair tedavilerin karşılanamadığını ve çiftçi olarak Bağkur’a kayıt olduğunu ifade eden İbrahim Kör, Bağ-Kur primlerini borç harç yatırabildiğini söyledi. İbrahim Kör, ailesindeki rahatsızlıkların, kayıt olduğu çiftçi Bağ-Kur sosyal güvencesi tarafından karşılanmadığını ifade etti. Baba Kör, Bağ-Kur'lu olduğu için devley yardımı alamadığını ve yeşil kart alamadığını sözlerine ekledi.

DEVLET BÜYÜKLERİNDEN YARDIM İSTEDİLER

Çaresiz baba İbrahim Kör; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Başbakanımız Bina Ali Yıldırım’a seslenerek bize yardım etmelerini istiyorum” şeklinde konuştu.

İbrahim Kör şu sözlerle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve başbakanlık görevi henüz sona eren Binali Yıldırım’dan yardım istedi:

“Eşimin belindeki 4 tane bel fıtığı ve bel kaymasından dolayı ameliyat olup, platin takılması gerekiyormuş. Eşimin bu ameliyata girebilmesi ve platin takılması için 8 bin lira istendi. Eşim bir yandan da “tiroit” kanseri tedavisi görüyor. Yeşil kartımız vardı. Ve kızlarımın, eşimin tedavilerini karşılamıyordu.” 

“Bu nedenden ötürü mecbur kaldım, eşimin ve kızlarımın tedavilerini yaptırmak için çiftçi Bağ-Kur’una girdim. Fakat borçla, harçla, Bağ-Kur primlerini ödemeye çalışıyorum. Kiraz merkezine 14 kilometre mesafedeki Kaleköy Mahallesinde oturuyorum. Doğduğumdan bu yana çiftçilik yaparak aileme bakıp geçinmeye çalışıyorum. Kızlarımın tedavilerine yetişemediğim gibi eşimin de tedavisini maddi imkânsızlıklardan dolayı yaptıramıyorum. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a seslenerek bize yardım etmelerini istiyorum.”

Faruk ÇARK (ÖZEL HABER)

CEPHE TV'DE İZLE


Hiç yorum yok