SON DAKİKA

Ödemiş'te pamuk ve tütün gibi PATATES DE Mİ BİTİYOR?!


Pamuk, tütün, hayvan ithalatı derken Ödemiş'e tarım alanında bir darbe daha geldi. Patates ve soğan artık ithal edilecek!

2017 yılı kayıtlara Türkiye için tarım ithalatının 'altın yılı' olarak geçti. İçinde bulunduğumuz dönemde gördüğümüz kadarıyla hangi gıda ürününün fiyatı yükselirse ithalat kapısı açılıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son günlerde fiyatı hızla yükselen soğan ve patateste ithalata izin vereceklerini açıkladı.NTV'nin sorularını yanıtlayan Zeybekci, soğan ve patates fiyatında yükselişe değindi ve şöyle konuştu:"Enflasyonla mücadelede çok güçlü adımlarımız olacak. Soğan-patates fiyatlarıyla ilgili aşırı oynaklık görüyoruz. Konuyla ilgili müdahalemiz başladı. Tarım Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı olarak bakıyoruz. Bu ürünlerin ithalatına müsaade edeceğiz. Soğan ve patatesin Türkiye'ye gireceği miktar ve ülke belli. Soğan, patates fiyatında spekülasyona izin vermeyiz. Genel bir müsaade şeklinde olmayacak, kısıtlı miktardabir paket şeklinde olacak."

ATV - A Haber ortak yayınında konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise soğan ve patates fiyatlarındaki artışa ilişkin "Spekülasyondan öte bir şey değil" dedi. Yıldırım, fiyatlardaki artışın spekülatif olduğunu ifade ederek, "Soğan ve patates fiyatlarındaki artış spekülasyondan öte bir şey değil. Göreceksiniz birkaç gün sonra böyle bir meseleyi konuşmayacağız" dedi.Yapılan açıklamalar akıllara Ödemiş'te bir zamanlar yoğun olarak üretilen, ancak tarım politikaları sebebiyle günümüzde Ödemiş ve çevresinde üretim rakamları sıfıra inen  tütün ve pamuk ürünlerini getirdi.Ali Tutku KAYTARAN


Hiç yorum yok