SON DAKİKA

Patatesin kalbi Ödemiş'in TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ FİYATLAR!Patates Ödemiş pazarlarında bile 4 TL seviyesini gördü.

Türkiye'nin patates deposu Ödemiş'te yaz patatesinin son hasadı yapılırken, 50 ile 60 kuruş arasında seyreden tarladan çıkış kilogram birim fiyatları, tarlalarda ürün kalmaması nedeniyle bir anda 2 lira 60 kuruşa yükseldi. Ödemiş pazarlarında fiyat 4 TL'ye kadar çıktı.Bugün Ödemiş Perşembe Pazarı'ndaki tezgahlarda patatesin 3 kilosu 10 TL'den, soğanın 3 likosu ise 20 TL'den görücüye çıkarak rekor kırdı.

Patates üretiminin merkezi olan Ödemiş ilçesinde, bayramın ardından tarlalarda kalan son ürünler hasat edildi. Yaz patatesinin hasat edilmesinin ardından 50-60 kuruş civarında seyreden fiyatlar, hasadın sonlarına doğru 2 lira 60 kuruşa yükseldi.

ÇİFTÇİNİN DEĞİL, ARACILARIN CEBİNE GİRİYORYetkililer, fiyatların yükselmesinde sezon sonu olmasının önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak, pazarda 4-5 liraya yükselen fiyatın tarlada 1-2 hafta içerisinde 3 liraya yaklaşabileceğini ifade etti. Mildiyu hastalığı nedeniyle verim düşüklüğünün yaşandığını belirten uzmanlar, küçük üreticinin elinde patates kalmadığını ve fiyatın 3 lira olması küçük üreticiye değil büyük üreticiye ve depoculara yaradığını söyledi.

ÖDEMİŞ'İN EN BÜYÜK EKONOMİK GİRDİSİ PATATESÖte yandan Ödemiş Ticaret Odasının yayınladığı 2017 Yılı Ödemiş Ekonomik Raporu'nda patates, ilçe tarımında en önemli girdi olarak ön plana çıktı. Rapora göre, üretim alanının 95 bin dekar civarında olan Ödemiş'te 368 milyon 855 bin 800 kilo patates üretildi. Bunun da ekonomiye katkısı 239 milyon 106 bin 270 lira oldu. Bu verilerle tarım ürünleri arasında patates, ilçeye en çok ekonomik girdi sağlayan ürün oldu.


Özlem Yamantürk

Hiç yorum yok