SON DAKİKA

Tam 1 yıl oldu… UNUTMADIK!


İzmir Ödemiş’te komşusunun evinde cesedi bulunan 10 yaşındaki Ceylin Atik’in cenazesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Ödemiş 50. Yıl Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi olan Ceylin Atik’ten tam 3 gün boyunca haber alınamamış, sonrasında ise talihsiz küçüğün dedesinin telefonuna gelen "Polise haber vermeyin. Torununu öldürürüz" ifadelerinin yer aldığı tehdit mesajı ile küçük Ceylin’in akıbeti önce Ödemiş, sonra da tüm Türkiye’nin gündemine oturmuştu.Tehdit mesajlarının bir gün sonrasında küçük Ceylin’in cansız bedenine komşularının evinde ulaşılabilmişti.

Ödemiş’te halk ayaklanması yaşanmıştı

Tüm ülkeyi yasa boğan cinayetin ardından Ödemiş’te kelimenin tam anlamıyla bir halk ayaklanması yaşanmıştı. Küçük Ceylin’in katillerini linç etmek isteyen öfkeli kalabalık, o zamanlar adı “Kazım Karabekir Parkı” olan, ancak sonradan adı Belediye Meclisi kararıyla değiştirilerek “Ceylin Atik Parkı” ismi verilen park alanında Ceylin Atik’in katil zanlılarının kendilerine verilmesini talep etmişlerdi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında İzmir’e nakledilen katil zanlılarından Şükriye Türkmen emniyet birimlerine verdiği ilk ifadesinde : "Su içmek için geldi. Düştü ve ben de korktuğum için sakladım" demişti. Bir diğer katil zanlısı olan eşi Serkan Türkmen ise olaydan sonradan haberi olduğunu ve cinayetle bir alakası olmadığını söylemişti.

Türkiye gündemine oturmuştu

Yaşanan bu acı hadise tüm ülkeyi yasa boğarken, küçük Ceylin ulusal ve sosyal medyada günlerce gündemde kalmıştı.

Dava süreci devam ediyor

Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanan davada geçtiğimiz mart ayında görülen duruşmada danıklardan Şükriye Türkmen suçunu kabul ederken, Serkan Türkmen hakkındaki cinayet iddialarını reddederek kendisine eşi tarafından iftira atıldığını iddia etti. Olayla alakalı olarak tanıkların dinlendiği duruşmada küçük Ceylin Atik’in babaannesi Rukiye Atik sinir krizi geçirdi.
Duruşma, tanık telefon kayıtlarının incelenmesine, Şükriye ve Serkan Türkmen’in oğulları M.Y. için uzman tarafından sosyal inceleme raporu çıkarılmasına ve Şükriye Türkmen’in dayısı E.S.’nin ifadesinin dinlenmesine karar verilerek 13 Nisan tarihine ertelendi.13 Nisan tarihinde görülen duruşmada Şükriye Türkmen’in avukatı, müvekkilinin cezai ehliyetinin bulunup, bulunmadığının belirlenmesi amacıyla rapor alınması talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, avukatın bu talebini reddederek, gelmeyen tanıkların sonraki celsede dinlenmesi ve dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Bir sonraki duruşma 6 Temmuz’da

Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesinde geçtiğimiz hafta görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Şükriye Türkmen ve eşi Serkan Türkmen, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı, tutuksuz sanık Raziye Ö. ise katılmadı. Duruşmada konuşan Şükriye Türkmen, önceki ifadelerinin aksine cinayetten eşi Serkan'ın haberinin olmadığını olayı bir gün sonra öğrendiğini, kendisinin suçlu olduğunu iddia etti. "Bu olayı niye yaptın" diye sorulması üzerine Şükriye Türkmen, "Hakim Bey bana yardım edin, bu işi niye yaptığımı 1 yıldır cezaevinde ben de kendime soruyorum." dedi. Cinayeti para için işleyip işlemediğinin sorulması üzerine ise Türkmen, "Benim para ihtiyacım falan yok. Ayrıca olayın da nasıl cereyan ettiğini de bilmiyorum. Ben bu konuda psikolojik destek bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, Şükriye Türkmen'in cezai ehliyetinin belirlenmesi amacıyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilmesine, duruşmaya gelmeyen tanıkların bir sonraki celseye zorla getirilmesine karar verip, duruşmayı 6 Temmuz'a erteledi.

Ali Tutku KAYTARAN

CEPHE TV'DE İZLE

Hiç yorum yok