SON DAKİKA

400 Ton Süt toplanacak, 1000 personel çalışacak


Tire’de geçtiğimiz yıllarda süt entegre tesisini hayata geçiren Sütaş bu kez kapasite artırım kararı aldı. 

50 milyon TL bedelli proje bakanlık tarafından onaylandı. Tesis yeni yatırımın hayata geçmesiyle birlikte günde ürettiği bin 100 tonluk sütü bin 400 tona çıkaracak.

EgedeSonsöz gazetesinden Mehmet İşler’in haberine göre, Sütaş Süt Ürünleri A.Ş. 2 yıl önce Tire’de yaklaşık 80 milyon dolar maliyetle hayata geçirdiği tesis için kapasite artırımına gidiyor.Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan entegre tesisinin kapasitesinin artmasını sağlayacak projenin bedeli 50 milyon TL olarak belirlendi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararı verilen projenin İzmir Valiliği (Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü) tarafından halka duyurulacağı ifade edildi.

YATIRIM BİLGİLERİ

Nihai raporda belirtilenlere göre; gerçekleştirilen fizibilite çalışmaları neticesinde günlük bin 100 ton olan süt işleme kapasitesinin, günlük bin 400 tona çıkarılması ve tesiste elde edilen bazı ürünlerin miktarlarının artırılması amaçlanıyor.

Tesis 99 bin 660 metrekare yüzölçümlü alan üzerinde faaliyetini sürdürmekte olup, alanın mülkiyetinin yatırımcı firmaya ait olduğu belirtildi. Planlanan kapasite artışı projesi kapsamında yeni bir inşaat çalışması gerçekleştirilmeyecek olup mevcut yapılar korunarak makine/ekipman ilavesi ile kapasite artışı gerçekleştirilecek.Gerçekleştirilmesi planlanan kapasite artışı projesiyle birlikte tesiste toplam bin personelin çalışmasının planlandığı ifade edildi. Tesiste haftada 7 gün, günde 24 saat ve 3 vardiya olarak üretim yapılacağı aktarıldı. Yatırımın ekonomik ömrü 30 yıl olarak planlanmakta olup, 30 yıl sonra günün ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak, yatırımın ömrünün yeniden uzatılabileceği vurgulandı.

Hiç yorum yok