SON DAKİKA

Kanlı Ay tutulması DEPREMLERİ tetikleyecek mi?Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması gibi gökyüzü olayları yaşandığı zaman aklımıza ardından yaşabilmesi muhtemel felaketler geliyor. Peki Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması büyük depremlere sebep olabilir mi?

Bilim insanları, Ay'ın evrelerinin depremler üzerinde bir etkisi olup olmadığını yıllardır araştırıyor. Bazı araştırmacılar Dolunay evresinde, gelgit vakalarının sıklaştığını, bu sebeple denizlerin Dünya'nın kabuğuna daha çok baskı yaptığını ve fay hatlarında tetiklenmeler yaşandığını öne sürüyor.ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nda görevli Susan Hough, Ay'ın evreleri ve depremler arasında bir ilişkinin olup olmadığını inceledi. Araştırmanın sonucuna göre ilişki yok.

Kanlı Ay tutulması tetikleyecek mi?

Son 400 yılda yaşanan 8.0 ve üzeri 204 depremin incelendiği araştırmada Ay evreleri ve büyük depremler arasında bir bulguya rastlanmadı.

Araştırma, 2016 yılında Japon bilim insanlarının, Yeni Ay ya da Dolunay evresinde geniş ölçekli depremlerin oluşma riskinin daha fazla olduğu sonucunu çürüttü.

Depremler, yer kabuğundaki tektonik hareketler sebebiyle meydana gelir. Dünya'nın tektonik plakaları sıkıştığı zaman aşağı yönlü basınca sebep olur ve basınç açığa çıktığı zaman depremler oluşur.

Öyle ya da böyle tabiki çok büyük çaplı depremler yaşanacak. Bu depremler Dolunay evresinde mi olur yoksa sıradan bir günde mi orası bilinmez.

Ölümlü trafik kazalarında KAÇINCI SIRADAYIZ?Tıklayınız..Hiç yorum yok