SON DAKİKA

Tarımın acı bilançosu:3 AYDA 150 KİŞİ ÖLDÜ


İzmir'de Ziraat Mühendisleri Odası tarafından, tarım sektöründe yaşanan iş kazalarına yönelik açıklama yapıldı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre, Türkiye'de 2018 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında tarım sektöründe toplamda 150 kişi hayatını kaybettiği belirtildi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin, tarım sektöründe yaşanan ölümlü kazalara yönelik tuttuğu verileri paylaştı. Verilere göre, Türkiye'de tarım iş kolunda bu yılın nisan ayı içerisinde 52 işçi hayatını kaybetti. Sektörde ölümlü kazalar mayıs ayında da devam etti. Mayıs'ta 56 işçi hayatını kaybederken, haziran ayında da 42 kişinin öldüğü kayıtlara geçti. Bunların yanında, bildirimi yapılmayan iş kazalarının bulunduğunu söyleyen Ferdan Çiftçi, hastalıklarla birlikte tarım işkolunun işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından en tehlikeli sektörlerden biri olduğunu vurguladı.İşçilerin çalışırken hayatını kaybetmelerinin nedenlerini de anlatan Çiftçi, "Bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri ve balıkçılık gibi farklı sektörlerin tarımsal faaliyet içerisinde yer alması; üretim biçimleri, kullanılan alet, ekipman, kimyasallar, açık arazi ve kapalı ortam koşulları, bu riskler çok geniş bir çerçeveyi barındırmaktadır" dedi.

Tarım alanında yaşanan kazaların görünmediğine dikkat çeken Ferdan Çiftçi, yaşanan olayları görünür hale getirmek için tarım iş kolundaki risklerin bilinmesi gerektiğini kaydetti. Çiftçi, o risklerin başında bulaşıcı hastalıkların geldiğini belirtti. Tarım makine ve aletleri, pestisitler (zirai ilaçlar), alerjik maddeler, güneş ışınlarının da yine tarım iş kolunda çalışan işçiler açısından risk oluşturan etkenler olduğunu belirtti. Çiftçi, tarım işçilerinin sosyal güvenlik kapsamı dışında kaldıkları için tedavilerini yaptıramadıklarını da söyledi.

Sularken Suç üstü YAKALANDI..TIKLAYANIZHiç yorum yok