SON DAKİKA

“Tire halkı cezalandırılacak mı?”CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir’in Tire İlçesi Başköy Mahallesi’nde izin verilen ve ÇED süreci başlatılan jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj faaliyetini Çevre Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Aydın’da kurulan Jeotermal Enerji Santralleri (JES) nedeniyle büyük sorunlar yaşandığını, bölgedeki incir ve zeytin ağaçlarının kuruduğunu anımsatan Polat, “Aydın’da yaşanan olumsuzlar ortada iken benzer bir süreç için göz göre göre İzmir’in seçilmiş olmasının gerekçesi nedir? Bu projenin incir, ceviz ve zeytin ağaçlarına vereceği zarar göz önünde bulundurulmuş mudur? Böyle bir proje ile yöre halkı cezalandırılmak mı istenmektedir?” diye sordu.Aydın’da Büyük Sorunlar Yarattı

Aydın’da kurulan onlarca Jeotermal Enerji Santrali (JES) sebebiyle ilde büyük sorunlar yaşandığını ifade eden Polat, “JES’lerden havaya karışan gazlar, toprağa ve suya karışan akışkanlar nedeniyle çevre kirliliği oranlarının son yılların en yüksek seviyesine ulaştığı belirtilmektedir. Çevre kirliğine ve iklim değişimine bağlı sağlık sorunlarında da önemli artışlar yaşandığı, bu artışların TÜİK verileriyle de ortaya konulduğu ifade edilmektedir. Aydın’a yapılan JES’lerden sonra çevredeki incir ve zeytin ağaçlarının kuruduğu belirtilmektedir. Tire’nin Başköy Mahallesi’nde yetişen incirlerin kalitesi de dünya çapında bilinmektedir. Aynı zamanda bölgede binlerce ceviz ve zeytin ağacı bulunmaktadır. JES’lerle ilgili yaşanan bu olumsuzluklar Tire’deki vatandaşları tedirgin etmektedir” dedi.


Tire’de köylüler ayaklandı, “Jeotermale Hayır” 

Jeotermal enerji santraline tepki gösteren incir üreticileri toplanarak basın açıklaması yaptılar.
Türkiye’nin en kaliteli incirlerinin yetiştiği Tire’ye bağlı kırsal Başköy, Akyurt, Akçaşehir, Akmescit, Ortaköy, Topalak, Yemişler, Musalar ve Armutlu köylerini kapsayan jeotermal enerji santrali kurulması ile ilgili olarak ÇED sürecinin başlatıldığını öğrenen köylüler, Başköy’de toplanarak duruma tepki göstererek “Jeotermale Hayır” dediler.

Tire’de 250 KG’luk domuz hayrete düşürdü tıklayanız..

Hiç yorum yok