SON DAKİKA

Tren Kazası

8 Temmuz 2018 günü Çorlu’da yaşanan ve aralarında çocukların da bulunduğu 24 insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan tren ‘kaza’sı, ülkemizin Avrupa kıtasında bulunan topraklarında meydana geldi.

Başımıza ne geldiyse Avrupa’dan ve onların kıskançlıklarından ötürü geldi!

Göz var üstümüzde göz.

Nazar ediyorlar!

İspanya’nın saatte 354 km hız yapabilen Trenitalia Frecciarossa 1000 treni; İtalya’nın saatte 349 km hıza ulaşabilen Renfe AVE treni; Almanya’nın saatte 329 km/saat hızla yolcularına hizmet verdiği DeutscheBahn ICE hızlı treni; Brüksel-Paris-Londra arasındaki mesafeyi 2 saatte kat edebilen Eurostar e320 ve Amsterdam-Brüksel-Paris-Köln hattında seyreden saatte 299 km hıza erişebilen Thalys hızlı tren hattı da neymiş ki?

Bizi kıskanıyorlar.İlk Yüksek Hızlı Tren denememizde (2004), Sakarya Pamukova’da meydana gelen tren kazasında 41 kişi ölmüş ve 74 kişi yaralanmış olsa da, 10 yıl sonraki 2. denememizde kimse ölmedi.

Avrupa’nın tüm kem gözleri üstümüzdeyken ve bizi deli gibi kıskanırlarken, İspanya’nın CAF firmasından satın almak suretiyle; ilk yerli ve milli Yüksek Hızlı Tren hattımızı da 2014 yılında işletmeye aldık.

Avrupa kıtasında kalan topraklarımızda meydana gelen bu elim kazada 24 kişinin ölmesi ve 238 kişinin yaralanmasının tek müsebbibi Batı’dır, Avrupa’dır!

Rayların güvenliğinden mesul olan müteahhit firmanın, denetleme mercilerinin ve TCDD’nin bu kazada hiç ama hiç suçu veya günahı yoktur.Japonya’da manyetik kaldırma teknolojisiyle 590 km/saat hıza ulaşan trenlerin icat edildiği dünyamızda; bizim payımıza düşen de ne yazık ki tuvaletleri sidik kokan eski vagonlarda yolculuk ederken, zeminine killi toprak ile dolgu yapılmış paslı ray sistemleri sebebiyle raydan çıkarak ölmek oluyor.

Çorlu’da hayatını kaybeden ve aralarında çocukların da bulunduğu 24 insanımızı geri getiremeyiz…

Geride kalanlara sabır dileyip acılarını paylaşmaktan ve yaralılarımıza acil şifa dileklerimizi sunmaktan başka da elimizden gelen birşey yok ne yazık ki…Hiç yorum yok