SON DAKİKA

40 Şehidin Anısına Akan Su: KIRKOLUK'UN HİKAYESİ


Her bir çeşmesinden birer yudum da olsa içenin dileğinin yerine geldiğine rivayet edilen Kırkoluk, çevresiyle birlikte bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline geldi. 

Hem Ödemiş'ten, hem de Manisa'nın Salihli ve Ahmetli ilçesinden gelenler, Kırkoluk Çeşmesi çevresinde oluşturulan çay bahçelerinde hafta sonlarını geçiriyorlar.Çay bahçelerinin yanı sıra tarhana, bal, erişte, fasulye, ceviz gibi yöresel ürünler satan köylüler de Kırkoluk'u bir pazaryeri haline getiriyorlar. Çay bahçelerinde odun ateşiyle yakılan kuzinelerde pişirilen çay ile dere kıyısında serinliğin tadını çıkaran vatandaşlar, köylü kadınların hazırladığı gözlemelerin de mutlaka tadına bakıyorlar.

Kırkoluk ve çevresi, serinliği ve doğal güzellikleriyle yaz mevsimi için alternatif dinlenme yerlerinden bir tanesi.KIRKOLUK ÇEŞMESİ'Nİ ÖZEL YAPAN NEDİR?

Kırkoluk Çeşmesi’nin yanyana dizili kırk kurnasından yaz ve kış mevsimleri boyunca buz gibi doğal kaynak suyu akmaktadır. Bu çeşmeden, o civarda şehit olmuş kırk yiğidin anısına ve rahmetine akan bu suyun akışının hiç kesilmediği söylenmektedir.

Her bir çeşmeden birer yudum içenin, bir dileğinin yerine geldiğine inanılır. Bu nedenle de çeşmeden akan suyun şifalı olduğuna inanan ziyaretçiler ellerindeki şişelere her çeşmeden azar azar olmak üzere su dokdurmakta, çeşme başında suyunu içenler ise dilek tutarak dua okumaktadırlar.

İLGİLİ HABER: Bozdağ Kırkoluk yeni yerinde hizmette

Hiç yorum yok