SON DAKİKA

El-Ayak Hastalığı salgınına DİKKAT


Son günlerde çocuklarda belirginlik gösteren ‘el, ayak ve ağız hastalığı’ salgını ile mücadele ediliyor.

Özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen ve oldukça bulaşıcı olan ‘el, ayak ve ağız hastalığı’ ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte ağız içinde, ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntülerle belirtilerini gösteriyor. Belirti görüldüğü durumlarda, mutlaka bir doktora başvurulması gerekiyor.HASTALIK YAYILIMI VE ÖNLENMESİ

Solunum yolu, fekal-oral ve temas ile enfekte kişilerden duyarlı kişilere yayılım gösteren oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle hastalığın ilk haftasında bulaş oranı en yüksektir. Mümkünse hasta olan kişinin semptomatik dönemde yayılımı önlemek için evinde kalması, duyarlı kişiler ile temas etmemesi önerilmektedir. Duyarlı kişilerin bulaşımı önlemek için su ve sabunla sık sık el yıkamaları, sık temas edilen yüzeyleri uygun şekilde dezenfekte etmeleri, temas ile kontamine olan objeleri, oyuncakları uygun şekilde dezenfekte etmeleri, ortak çatal, kaşık kullanımından ve yakın temastan (sarılma, tokalaşma) kaçınmaları gerekmektedir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ

El, ayak ve ağız hastalığından korunmada etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bir aşı yoktur ve tedavisi için özel bir ilaçta bulunmamaktadır. Çoğunlukla hastalığın hafif semptomlarla seyretmesi ve kendi kendine düzelmesi gözlenmektedir. Bununla birlikte gereken hastalarda, mevcut semptomları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımı, boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreylerin kullanımı önerilmektedir. Yeterli sıvı ve beslenme desteği alamayan çocuklarda gerekli sıvı ve beslenme desteği yapılmalıdır.


Hiç yorum yok