SON DAKİKA

İZMİR,AYDIN,MUGLA,DENİZLİ kaçıncı sırada?


Üniversite öğrencilerine öngörü sağlamak amacıyla Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından bir araştırma yapıldı.

Gerçekleştirilen Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırması kapsamında öğrenci dostu üniversite şehirleri belirlendi.Üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehirden memnun olma düzeylerini belirlemek ve bu kapsamda şehirleri sıralamak amacıyla, ilki geçen yıl gerçekleştirilen Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırmasında geçen yıl 1. ve 2.sırada yer alan şehirler yerini korurken, 3 sırada yer alan İzmir yerini 7. Sırada olan Aydın’a kaptırarak 7.sıraya geriledi.

2018 yılında 81 ildeki 109 devlet ve 63 vakıf olmak üzere 172 üniversitede öğrenim gören 26 bin 513 öğrenciden toplanan araştırma verileri sonucunda Eskişehir ve Antalya’dan sonra üniversite öğrencilerinin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler arasında Aydın, üçüncü sırada yer alıyor.Araştırmada şehirden memnuniyet, ulaşım imkânları, şehirde kendini güvende hme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda üniversite öğrencilerinin okudukları şehre ilişkin memnuniyetleri ölçüldü.

Öte yandan üniversite tercihlerine az bir zaman kala öğrenciler, üniversiteler kadar üniversitenin bulunduğu şehrin imkânlarını da göz önünde bulunduruyor.


Hiç yorum yok