SON DAKİKA

Kiraz'da Çayağzı Mahallesine 2 AYDIR SU VERİLMİYORİzmir’in en uzak ilçelerinden biri olan Kiraz ilçesi kırsal Çayağzı Mahallesinde 12 sokağa iki aydır su verilemiyor. Mahalle sakinleri ise bu duruma isyan ediyorlar.

300 haneli Çayağzı Mahallesi sakinleri sıkıntılarını defalarca Kiraz Belediyesi, Kiraz Kaymakamlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve DSİ’ye dilekçe yazarak bildirmelerine rağmen hiçbir çözüm bulunamadığı gibi, iki aydır su sıkıntısı çektiklerini ifade ettiler.

Çayağzı Mahalle Muhtarı Hüseyin Kaymak yaşanan büyük su sıkıntısı ile alakalı olarak şunları kaydetti; “12 SOKAĞIMIZA SU VERİLEMİYOR”

“Çayağzı Mahallesinde 12 sokağımıza su verilemiyor. Çelebiler, Bağ arası, Efeler, Yukarı Çayağzı, Kızıl tarla, Tekke, Çalıtarla, Gelin alan, Topak tepe, Değirmen Deresi ve Zeytin alanı sokaklarımızda ve bazılarında 3 aydır ile 6 aydır, suyu akmıyor. 4 mahallede su yetersiz olduğundan dolayı, İzmir Büyükşehir Belediyesi İz Su’ya dilekçe verdik. 3 yıldır kuyu açıp sondaj atacağız dediler bekliyoruz.”

“KENDİ PARAMIZLA SONDAJ YAPIP İZSU’YA HİBE ETTİK”

“Milletin dedikodusuna dayanamadım, Muhtarlıktan istifa etme noktasına geldim. Mahalle sakinleri  “Muhtarım senin ne suçun var” dediler. Köylümün yardımıyla şahsım adına kuyu açıp sondaj pompası çakıp  İZSU’ya hibe ettik. Dört sokağım, bu sondaj sayesinde su içiyor. Diğer sokak sakinlerim, Muhtarım sen; Köyde ayrımcılık yapıyorsun. O sokaklara su pompası çaktın, bizim sokakları yapmadın diyorlar.”

“30 senedir mahkemelik olan Gelin Alan kaynak suyumuzun mahkemesi bitti. Mahkeme kararıyla birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik. Fakat 3 senedir kaynak suyumuzu faaliyete geçiremediler. 5-6 kez dilekçe yazdırıp, İz suya ve Devlet Su İşlerine gönderdik. Gelip kontrol ettiler. Çevresinde bulunan sondajlar çalışmaya başlayınca, Gelin alan kaynak suyumuz azalarak kesilmeye başladı. “

“Ayrıca, Çayağzı merkez ve yukarı Çayağzı mahallemizin ben tarihini tam olarak hatırlayamadığım ve yıllardır Köyün içme suyu olarak kullandığımız kaynak suyunun Köyümüz sakinlerinden Mehmet Yaşayan sondaj çaktı. Kaynak suyumuz kesildi. Durumu İz suya ve Devlet Su işlerine de bildirdik. Hiçbir sonuç alamadık. Böyle bir adalet böyle bir anlayış yok. Böyle devam ederse Muhtarlıktan istifa edeceğim. Seçimden seçime Köylü ve vatandaşlar insan yerine koyuyorlar”“YEREL SEÇİMLERDE NE YÜZLE OY İSTEMEYE GELECEKLER?”

Mahalle Sakini Bilal Kiraz; “300 haneli köyümüz iki ayı geçiktir susuzdur. Hiçbir ilgilenen yok. Baştakiler Ankara’dakiler duysun sesimizi. Bizim bu rezilliğimizi. Mal meşat, biz susuz kaldık. Aybaşı geldiğinde, su yazmaya geliyorlar, parayı alıp gidiyorlar. Milletin derdine bir çare arayan yok. Bunu Ankara’dakilerin duymasını istiyoruz. Bu millet sahipsiz kaldı. Önümüzde seçimler geliyor. Ne yüzle gelecekler millete oy istemeye onlar bilsinler. Bizim su işine en kısa sürede bir çare bulmalarını istiyoruz.”

“LOGAR KOKUSUNDAN EVİMİZDE OTURAMIYORUZ”

Mahalle sakini Musa Akyay; “Aşağı yukarı 3 aydır su çekiyorum. İhtiyaçlarımızı bu çeşmeden su taşıyarak gidermeye çalışıyoruz. 3 aydır çamaşırımız bile doğru dürüst yıkanmıyor. Logarların kokusu dahi evlerimize vurdu. Logarlardan gelen kokudan evlerde oturamaz olduk. Bu suya bir çözüm bulamadılar. İZSU’nun adamı geliyor bize bir su buluverin katalım diyorlar. Biz bulacak olduk mu, çözümü bulacak olduk mu, devlet ne için var. Biz vergileri neden veriyoruz devlete?  Yol, su diye geri dönecek diyorlar. Hiç döndüğü yok. Devlet seçimlerini güzel yapmıyor Kiraz’da. Gelsin yapsın. Kim ilgileniyorsa baksın bu işe.”

“SEÇİM ZAMANI HER GÜN BURADALAR”

Mahalle sakini Hayriye Uçar “İki aydır sularımız gelmiyor bizim. Çoluk çocuk perişanız. Bizim su sıkıntımızı halledemediler. Gelip gitmiyorlar. Seçim olduğunda her gün buraya geliyorlar dökülüyorlar. Yalnız bizim su sıkıntımızı çözüm bulmuyorlar. Biz çözüm istiyoruz. Su istiyoruz.”2 AYDIR EŞŞEKLE SU ÇEKİYOR

2 aydır eşekle su çeken 23 Yaşındaki Mehmet Kiraz şunları kaydetti; “Yaklaşık iki aydır köyümüzde su kesintisi var. Biz gereken yetkililerle iletişimi kurduk. Ama belediye, ama muhtarımız, İZSU ve DSİ dâhil tüm kurumların bilgisi var. Herkesin bilgisi olmasına rağmen kimse ilgilenmiyor. İki aydır köylü mağdur. Herkes çoluğuna, çocuğuna su çektiriyor. Camilere göndermiyor su çektiriyor evine. Eşekle su çekiyoruz. “

“Hayvanlarımızı sulamak zorundayız. Lütfen buradan yetkililerin buna bir çözüm üretmesini istiyor. İki aydır evlerde kesinlikle çeşmelerimizden su akmıyor. Sırtımızda çektiğimiz sularla abdest almaya çalışıyoruz, duş almaya çalışıyoruz. Bir kişi resmen bir ailede sabahtan akşama kadar su çekiyor desek yeridir. Her haneden bir kişi kendi kazancından da vazgeçip, evinde kalıp sadece evine su çekmekle meşgul. Maddi durumdan da zor duruma düşürüyor bu insanları”

“KÖYLÜ MİLLETİN AYAĞININ ALTINDA PASPAS OLMUŞ DURUMDA”

Mahalle sakini Pınar Akyay “Bütün yetkili mercilere seslendik ama hiçbir türlü sesimizi duyuramıyoruz. Köylü milletin efendisidir diyorlar ama köylü artık milletin ayağının altında paspas olmuş durumda. Hiçbir şekilde su sorunumuza çözüm bulanamıyor. Devlet Su İşlerine İZSU’ya Muhtarlığa, Belediye Başkanına ve Kaymakam’a her yere sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ama ilgilenen yok. Hepsi biz bir şey yapamıyoruz. Devlet Su İşleri ilgileniyor diyorlar.”“KÖYLÜLER ARASI ÇATIŞMALAR ÇIKMAYA BAŞLADI”

“Devlet Su İşleri biz ilgilenmiyoruz İZSU ilgileniyor diyor. Su sorunu artık sadece su sorunu olmaktan çıktı. Her türlü köylüler arası çatışmaya şiddete meyil vermeye başladı. Bu çok rahatsız edici bir durum akraba akrabayı kırıyor. Köyde huzur kalmadı işten geldiğimizde dinlenmek yerine, su çeşmesi başında kuyruk olup ikinci işimizi çeşme başında tamamlıyoruz. Köylüyüz tarım ve hayvancılıkla geçiniyoruz. Suyumuz yok selimiz yok tarım yapamıyoruz. Buna bir çözüm bulunmazsa yetkililere yazıklar olsun. Görevini tam anlamıyla yerine getiremeyenlere sesleniyorum.“

FARUK ÇARK

Hiç yorum yok