SON DAKİKA

ÖDEMİŞ’TE HAYVANCILIĞIN YILDIZI PARLAYACAK


Bölgenin en büyük hayvan pazarını barındıran ve Türkiye hayvancılığının sayılı merkezlerinden bir tanesi olan Ödemiş’te hayvancılığın yıldızı parlayacak.

Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez, ekonomik kalkınma projeleri arasında besi hayvancılığı ile alakalı olan projeler dikkat çekiyor. Göreve gelmesi halinde Ödemiş Belediyesi Bünyesinde kuracağı ve tarım, hayvancılık, fidancılık ve süs bitkisi üreticiliği gibi alanlar başta olmak üzere projeler hayata geçirecek olan Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Merkezi ile birlikte besi hayvancılığı alanında hali hazırda planlanmış olan projeler hayvancılığı bir üst noktaya taşıyacak nitelikler barındırıyor.

Besi hayvancılığı için ilk aşamada planlanan projeler şu şekilde;

- Ödemiş Hayvan Hastanesi kurulacak. Ve kurulan hayvan hastanesinde veterinerler ve besleme uzmanı zooteknistler istihdam edilecek.

- Ödemiş Hayvan Mezarlığı kurulacak. Hayvan ölülerinin Hayvan mezarlığı yetkilileri tarafından toplanarak yakılması ve ileride oluşabilecek hayvan hastalıklarının önüne geçilmesi sağlanacak.
   
- Ödemiş Belediyesi bünyesinde kurulacak olan Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Merkezi tarafından Ödemiş Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Kooperatifi kurularak üreticiler desteklenecek.

- Kurulacak olan Ödemiş Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Kooperatifine ait tam sistemli ve Avrupa standartlarından üstün nitelikte büyükbaş ve küçükbaş mezbaha kurulacak.

- Ödemiş’te üretilen hayvan etleri markalaştırılacak ve Ödemiş’e özgü et lezzetinin tanıtımı yapılacak. Ödemiş’e ait et ürünleri alanında coğrafi işaretler alınacak ve bölge üreticilerinin kalkınması hedeflenecek.

- Ödemiş Hayvan Pazar yeri büyütülecek ve ziyaretçi alanlarının üstü örtülecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan padokları çoğaltılacak. Hayvan yükleme ve indirme rampaları yenilenecek.

- Hayvan Pazarı’nın otel bölümüne banka ATM’leri koyulacak.

- Ödemiş Hayvan Pazarı’nın Türkiye’nin en büyük ve temiz hayvan pazarı olması sağlanacak.
Ali Tutku Kaytaran

Hiç yorum yok