SON DAKİKA

HUWAİ telefon kullananlar DİKKAT


Huwai telefonlarda google ve youtube çalışmayacak mı?

Google, Çinli teknoloji devi Huawei'nin ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmasının ardından, Huawei kullanıcılarının Android işletim sistemine olan erişimini askıya aldı. Kararın açıklanmasının ardından Huawei, kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmet sağlamaya devam edeceğini açıkladı.

Açıklamada, şirketin, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm Huawei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edeceği belirtildi.Piyasadaki Huawei telefonları Google'ın kararından etkilenecek mi?

Kısmen etkilenecek.

Android'in resmi Twitter hesabından yapılan açıklama ile Huawei kullanıcıları bir nebze de olsa sevindi.

Açıklamada, Google’ın ABD hükümetinin kararlarına uyduğu doğrulanırken, Google Play Store ve Google Play Protect’in Huawei telefonlarda çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.

Bu durum Google'ın Huawei ve Honor telefonlarıyla ilgili aldığı kararın şimdilik kullanıcılarını etkilemeyeceği anlamına geliyor. Mevcut Huawei sahipleri Google hizmetlerini kullanmaya devam edebilecek. Ancak Android işletim sisteminin güncellemesi yapıldığında Huawei kullanıcılarının yeni sisteme erişimi olmayacak.
Bu bağlamda Huawei kullanıcıları başta Google Play Store olmak üzere herhangi bir uygulamanın eksikliğini yaşamayacak. Ancak telefonların yeni Android sürümlerini alamayacağı tahmin ediliyor.

Huawei kendi işletim sistemini kurabilir mi?
Kolay olmasa da evet.

Google'ın kararı her ne kadar büyük bir darbe gibi yorumlansa da Çinli teknoloji devi uzun zamandır böyle bir senaryoya hazırlanıyordu.

Huawei Tüketici İş Grubu CEO'su Richard Yu, aylar önce yaptığı bir açıklamada, "Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Android sistemleri artık kullanamayacak olursak, buna hazırlıklı oluruz. Bu bizim B planımız. Ama elbette Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı tercih ediyoruz." diyerek kendi işletim sisteminin geleceği hakkında önemli bilgi vermişti.


Hiç yorum yok