SON DAKİKA

1 DAKİKA İÇİNDE TUZAĞA DÜŞÜRÜYORLAR


Özellikle yaşlı anne, babaları hedef alarak binlerce kişiyi mal varlığına el kondu, terör örgütüne üyeliğin var, çocukların gözaltında gibi korkutarak dolandıran telefon dolandırıcıları hız kesmeden devam ediyor.

*Adınız FETÖye karıştı, para ve altınlarınızı kontrol etmemiz lazım, tekrar geri vericez.

*Oğlunuz gözaltına alındı hemen para yatırmanız lazım

*Karınız, çocuklarınız gözaltına alındı hemen para yatırmanız lazım, tekrar geri hesabınıza yatırılacak,

*Hesabınızı bulunduğu banka batıyor, hemen başka bir hesaba aktarmanız lazım

*Terör örgütü hesaplarınıza girmiş, hemen parayı aktarmalısınız

*Hediye çeki kazandınız, alabilmeniz içinBu ve buna benzer aramalarla vatandaşları binlerce lira dolandırıyorlar.Arkadan gelen telsiz sesi, güven veren ses tonu, panik yaratma ile telefonu hiç kapattırmadan, hiptonik etki ile vatandaşı kandırıyorlar.

*Güven duymadığınız telefon numaralarını açmayın

155'ten arıyorlarmış gibi yapıyorlar. Numara değiştirme, farklı gösterme gibi durumlar da yaşanıyor. Telefonunuz çalıyor, 155 yazıyor! Açıyorsunuz polis diye dolandırıcı ile konuşuyorsunuz... Bu nedenle güven duymadığı hiçbir numaraya karşı kimlik ve kredi kartı bilginizi paylaşmayın diyoruz biz. Çünkü hiçbir banka müşterisinden tam bir kimlik bilgisi istemez.

*1 dakika içinde telefonu kapatmazsanız tuzağa düşebilirsiniz.

Bütün dolandırıcılık yöntemlerinin özü, iyi niyetli insanların duygularının suistimal edilmesidir. Bazı olaylarda vatandaşı tehditle -telefon gibi- panik içerisine sokuyor ve devlete her zaman bağlı olan topluluğumuz hemen taşın altına elini koyduğunu zannedip kanıyor.

Öyle bir anlatıyorlar ki "Terör örgütleri hesabınıza girmiş, amacı dışında para transferi var" gibi argümanlarla hayali bir suça ortak ediyor vatandaşı. Panik buradan başlıyor. Bu adamlar profesyonelleri işin. Öyle bir şey yapıyorlar ki saniyesinde boş bırakmıyorlar sizi. Resmi polise bile inanmıyor vatandaş. "Ticaret yapıyorum, dolandırılmadım" diye kestirip atıyorlar.

Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın mağdur olmasını engellemek, bu dolandırıcılık ve suç çetelerine son vermek için halkımızla el ele verip, kendisini “BEN POLİSİM, SAVCIYIM, SENİN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE BAĞLANTILARIN VAR” gibi söylemlerde bulunarak vatandaşlarımızı arayıp, çeşitli yollarla para ve bilgilerini isteyen şahıslara inanmamalarını, özellikle son günlerde bu yöntemi sıkça kullanan “0543 316 10 72” numaralı hat üzerinde duyarlı olmalarını, kendisini bu şekilde tanıtan ve para isteyen şahıslar olduğunda vakit kaybetmeden 155 Polis İmdat hattını aramaları veya Polis Merkezi Amirliğimize müracaat etmeleri önemle duyurulur.Hiç yorum yok