SON DAKİKA

12 ilçede var Ödemiş'te yok


Türkiye'de 12 ilçede hayata geçen uygulama henüz Ödemiş'te yok

Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin Nisan ayında hayata geçirdiği nöbetçi noterlik uygulaması büyük ilgi gördü. Türkiye genelinde Cumartesi ve Pazar günleri hizmet veren noterlerde bütün işlemlerin yapılması sağlanıyor.

Adalet Bakanlığı verilerine göre, uygulamanın başlatıldığı 6-7 Nisan tarihinde 4 bin 27 kişi işlem yaptırırken Nisan ayı toplamında bu sayı 37 bin 396’ya yükseldi. Mayıs ayında nöbetçi noterlerde işlem yapılan sayı ise 30 bin 800 olarak kayıtlara geçti.9 günlük tatilde rekor kırdı

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıktığı haftanın Cumartesi ve Pazar günü tatile çıkacakların araç işlemleri başta olmak üzere birçok işlemde de bayram tatilinde de aralıksız devam eden nöbetçi noterlerde işlemlerini yaptırdılar. Bayram tatilinde nöbetçi noterlik uygulaması ilk iki günde rekor kırdı. Adalet Bakanlığı verilerine göre Cumartesi ve Pazar günü nöbetçi noterlerde 12 bin 693 vatandaş işlem yaptırarak uygulamanın başladığı tarihten bu yana rekor kırılmış oldu.

Bakanlık, gösterilen ilgiyi de dikkate alıp uygulamanın kapsamının genişletilmesine karar verdi. Bu kapsamda, noter sayısının fazla olduğu, ticari işlemlerin yoğun olarak düzenlendiği, turizm merkezi konumunda bulunan ilçelerde nöbetçi noterlik uygulaması başladı. Yapılan çalışmaların ardından vatandaşların iş ve işlemlerini hafta sonları da düzenlemeleri planlanan 12 ilçede nöbetçi noterlik uygulamasına başlandı.

Hangi 12 ilçe?
Buna göre, Antalya'nın Alanya ve Manavgat, Muğla'nın Bodrum, Fethiye ve Marmaris, Şırnak'ın Silopi, Balıkesir'in Edremit, Bursa'nın İnegöl, Mersin'in Tarsus, Tekirdağ'ın Çorlu, Kocaeli'nin Gebze, Aydın'ın Kuşadası ilçelerinde hafta sonları nöbetçi noterlikler uygulaması başlıyor. Bu ilçelerde bulunan nöbetçi noterlikler, illerde olduğu gibi 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet verecek. Nöbetçi noterlikler, öğle arasında da çalışacak.

İzmir ilçelerinde nöbetçi noter uygulaması bulunmazken, Ödemişliler, Tireliler, Kirazlılar nöbetçi noter için İzmir merkeze yada Kuşadası'na gidebilir.
Hiç yorum yok