SON DAKİKA

Kartınızı başkasına KULLANDIRMAYIN


İzmir'de şehir içi toplu ulaşımı sağlayan ESHOT denetimleri arttırdı ve kritik uyarılar yaptı.

Kurum, İzmir genelinde indirimli ve ücretsiz kart kullanma hakkına sahip olan kişilerin kartlarını başkalarına verenleri uyardı. Konuyla ilgili aş ve duyuru çalışmaları yapılırken uyarıları dikkate almayanların tespit edilmesi halinde yasal işlem yapılacağını belirtti. Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda tespit edilen bir öğretmen hakkında cezai işlem uygulandı.

Cezası 13 BİN TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na da yansıyan dosya kapsamında indirimli öğretmen kartını başkasına kullandıran Gül Hartoka hakkında işlem yaptı. 5728 sayılı Kanunun 67. maddesiyle değiştirilen 1608 sayılı Kanunun 2. maddesi gereğince 651,00-TL ile 13.022,00-TL aralığında idari para cezası verilmesine karar verdi.İndirimli kartları kullanma hakkına kimler sahip?

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre İzmir’de 425 bin öğrenci kartı ulaşımda indirimli olarak yararlanıyor. Ayrıca, 28 bin öğretmen de indirimli kart kullanıyor. Yine 60 yaş kartı kullanan kişi sayısı da 70 bini buluyor.

Ulaşımda, indirimli tarifelerden yararlananlar dışında hiç ücret ödemeyen ve bakanlar kurulu kararıyla ücretsiz biniş hakkı bulunan meslek grupları da yer alıyor. Engelli, basın kartı, TÜİK Personeli, zabıta, polis, asker gibi sınıarda olan 300 bin kişi ise hiç ücret ödemiyor. Kent genelinde ulaşımda ücretsiz ve indirimli faydalananların toplamı 800 bin kişiyi aşıyor.Hiç yorum yok