SON DAKİKA

Ödemiş'te 12 emlakçı belgesini aldı


Ödemiş'in gözde esnaflık alanlarından biri olan emlakçılık artık kurumsallaşıyor.5 Haziran 2018 yılında çıkan " Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine " göre taşınmaz ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler veya esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılır.

Ödemişli emlakçılar Ödemiş Marangozlar ve Mobilyacılar Odasına kayıtlı olarak hizmet vermektedir. Oda Başkanı Nihat Kahya "Emlakçı esnafı için 5 Haziran 2018 tarihinde taşınmaz ticareti kanunu çıkmıştır. 5 Haziran 2018 öncesi oda kaydı, sicil kaydı, oda kaydı ve kurs bitirme belgesi olan esnaflar tapu takip bilgi sistemine kayıt yaptırıp yetki belgelerini almaya hak kazanmışlardır." dedi.Yetki belgesi alma törenine Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'te katılarak emlakçı esnaflarını tebrik etti.

Yürürlüğe giren kanun gereği, 5 Aralık 2019 tarihinden sonra belgesi olmayan emlakçılar için ceza uygulamaya başlayacak. Ödemiş'te toplam üye emlakçı sayısının 31 olduğu belirtilirken, yetki belgesi alan emlakçı sayısının 12 olduğu bildirildi.

5 Haziran 2018 sonrası kaydı olan emlakçı esnafı öncelikle MYK belgesi almaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra kayıtlı olan emlakçılar için lise diploması şartı, 30 m2 dükkan büyüklüğü şartı ve MYK belgesini almış olması gerekmektedir.

MYK belgesi almak için Ödemiş marangozlar ve mobilyacılar için sınavlar düzenlenecek.

Hiç yorum yok