SON DAKİKA

Ödemiş Cumartesi Pazarında KORUK ZAMANI


Koruk nedir, koruk suyu nasıl yapılır, koruk suyu nasıl saklanır, koruk suyunun faydaları nelerdir, koruk şerbeti nasıl yapılır, nerede satılır, koruk ekşisi sosu nasıl yapılır, koruk suyu nerede içilir, koruk ekşisi nerede kullanılır, koruk üzüm nerede satılır, koruk suyu sıkma makinesi, koruk suyu kaşıntısına ne iyi gelir...

Ege ve Marmara bölgesinin vazgeçilmez tadı koruk suyu ile ilgili tüm bilgileri paylaşıyoruz. Ödemişlilerin de yaz aylarında yoğun tükettiği koruk suyunun faydaları saymakla bitmiyor.

Koruk nedir? Ne zaman, nereden alınabilir?


Henüz olgunlaşmamış üzümlere koruk denir. Üzüm üretiminin yoğun olduğu ege ve marmara bölgesinde yaz aylarının başından, üzümlerin olgunlaştığı döneme kadar aslında kısa sayılabilecek bir dönemde bulunur. Ege ve Marmara bölgesi köylerinden ve pazarlarından temin edilebilir. Ödemiş Cumartesi Pazarında özellikle Temmuz ayında köyden gelen pazarcı esnaflarından alınabilir.
Koruk suyu nasıl çıkarılır, nasıl saklanır?

Eskiden koruklar çöplerinden temizlendikten sonra havanda dövülerek, tel süzgü yada tülbentle süzülerek çıkarılan koruk suyunu günümüzde mutfak robotları yada katı meyve sıkıcılar ile çıkarabilirsiniz. Koruk suyu çıkartırken çıplak elle dokunmamaya dikkat ediniz, koruk suyu elinizde şiddetli kaşıntıya neden olabilir.

Ödemişte çok yoğun kullanılan koruk suyu için son yıllarda tıpkı salça ve tarhana makineleri gibi koruk suyu sıkma makinesi ile hizmet veren esnaflarla çalışıp kilolarca koruk suyu çıkartabilir, kış için saklayabilirsiniz. Koruk suyunu hava almayan pet şişe yada cam kavonazlarda, buzdolabı yada dondurucuda 6 ay saklayabilirsiniz.

Koruk şerbeti yada yaz içeçeği koruk suyu nasıl yapılır?

Sıkılan koruk suyuna şeker ilave ederek lezzetli ve sağlıklı bir içecek olarak buzdolabında kısa bir süre muhafaza edebilir, çocuklarınıza doğal içecek olarak içirebilirsiniz.Koruk ekşisi ve salata sosu

Özellikle ege bölgesinde koruk sulu salatalar yaz aylarının vazgeçilmezidir. Bamya, börülce, haşlama turşu, gömme patlıcan salatası gibi yemekler zeytinyağı ve sarımsak ilave edilen koruk suyu ile muhteşem bir tat alır.

Koruk suyunun faydaları

Koruk suyu sindirim sistemine yararlıdır.
Bağırsakları çalıştırır ve kabızlık ya da ishal sorunlarını gidermeye yardımcı olur.
Çok sıcak havalarda, toksinlerin arındırılmasında faydalı olduğu için rahatlatıcı etkisi vardır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Soğuk şekilde tüketildiğinde harareti alır.
Göz hastalıklarına bağlı olarak gelişen göz ağrılarını dindirir.
Koruk suyu tüketimi çocuklarda iştah açıcı bir etki gösterir.
Egzama gibi cilt sorunları yaşayanların kızarıklıklarını giderir.
Kurdeşen hastalığının tedavisinde tamamlayıcı bir şifadır.

Ödemiş Cumartesi pazarında koruk zamanını değerlendirip koruk suyu şifasından yararlanabilirsiniz.Hiç yorum yok